home

logo_go.jpg

Aktualności

Historia

Członkowie

Komisje

Projekty

Podziękowania

Kontakt

 

Rok rotariański 2015/2016

Statut

 

2016-06-29 Przekazanie służby  

 

W dniu 29.06.2016r. podczas Walnego Zebrania Członków Klubu Rotary Gdynia Orłowo, które odbyło się w naszej stałej siedzibie czyli w Hotelu Kuracyjnym w Orłowie, miały miejsce dwa  ważne dla Klubu wydarzenia. Pierwsze to przekazanie służby nowemu zarządowi Klubu. Nowy Zarząd Klubu to:

Prezydent - Joanna Grajter-Błoniarczyk,

Skarbnik - Anna Drotlew

Sekretarz - Ewa Kukawska

Past Prezydent - Ewa Zienowicz

Drugim ważnym wydarzeniem było przyjęcie w poczet członków naszego Klubu, trzech nowych koleżanek:

Annę Zielińską – Głębocką, Małgorzatę Karczmarzyk i Małgorzatę Skawińską – Siwiec, które serdecznie witamy w naszym Klubie.

 

tosk1.JPG

tosk1.JPG

tosk1.JPG

tosk1.JPG

tosk1.JPG

tosk1.JPG

tosk1.JPG

tosk1.JPG

tosk1.JPG

2016-06-17 Konferencja Dystryktu 2230 w Gdyni  

 

W dniach 17 – 19 czerwca odbyła się w Gdyni Konferencja Dystryktu, podsumowująca 19 lat funkcjonowania naszej organizacji w Polsce, a zarazem rocznej kadencji Gubernator Dystryktu Basi Pawlisz. To także koniec pewnej epoki, gdyż żegnamy się z kolegami z Ukrainy i Białorusi, którzy zakładają własny dystrykt.

Do pierwszych naszych obowiązków należała organizacja recepcji w Hotelu Nadmorskim. Udało się wszystko fantastycznie. Byłyśmy widoczne i co najważniejsze – skuteczne. Cały klub otrzymał list gratulacyjny i wyrazy podziękowania od dotychczasowej Gubernator Dystryktu Barbary Pawlisz oraz koordynatora przygotowań Zbigniewa Borkowskiego.

Tym samym, miałyśmy okazję poznać 200 rotarian z całego kraju, ale również z Ukrainy, Białorusi, Litwy, Niemiec, Danii. Uczestniczyłyśmy również w pięknej, rotariańskiej  paradzie, w piątek 17 czerwca, która przeszła Bulwarem Nadmorskim aż do płyty Marynarza Polskiego.  Konferencja była bardzo udana – zarówno wystąpienia, jak i rozmowy kuluarowe niezwykle  inspirujące.

 

tosk1.JPG

tosk1.JPG

tosk1.JPG

tosk1.JPG

tosk1.JPG

tosk1.JPG

tosk1.JPG

 

2016-05-31 Dzień Dziecka w Świetlicy „Familia”  

 

Klub nasz postanowił w tym roku odwiedzić Świetlicę „Familia” na Gdyńskim Grabówku, by świętować z grupą kilkunaściorga  fantastycznych dzieciaków – ich święto – Dzień Dziecka. Przekazałyśmy 1000 zł na wakacyjne przyjemności naszych podopiecznych. Ponadto Małgosia Karczmarzyk przygotowała i zorganizowała  fantastyczne zajęcia plastyczno-ruchowe z elementami psychodramy, w których dzieci z entuzjazmem wzięły udział. Zabawa trwała blisko
2 godziny i jeszcze wszystkim było mało.
W trakcie wizyty narodził się pomysł, byśmy pomogły w „estetyzacji”  najbliższego otoczenia świetlicy, która  znajduje się w skromnych i raczej zaniedbanych zakamarkach przedwojennego osiedla.

 

tosk1.JPG

 

2016-05-29 Wielki sukces uczniów z Gimnazjum nr 4 w Gdyni podczas Finału Odysei Umysłu w USA

 

Kolejny raz uczniowie z Gimnazjum nr 4 w Gdyni udowodnili, że należą do ścisłej czołówki najbardziej kreatywnej młodzieży na świecie. W zakończonym 37 Światowym Finale Konkursu „Odyseja Umysłu” odbywającym się na Iowa State University w USA osiągnęli wielki sukces. Drużyna z klasy II, występująca w teatralnym problemie –„Fins, Furs, Feathers & Friends” wywalczyła 6 miejsce wśród 64 drużyn. Natomiast Ania Pawlicha – absolwentka klasy matematycznej startująca w drużynie złożonej z uczennic z klasy III oraz absolwentek w technicznym problemie –„Stack Attack!”, zdobyła najwyższe wyróżnienie, nagrodę „Ranatra Fusca” za wybitną kreatywność. Uczennica  zachwyciła sędziów podejmując twórcze ryzyko i tworząc konkursową konstrukcję z drewna balsa bez użycia kleju. Przed nią jeszcze nikt wcześniej na świecie tego nie dokonał. Jej wyczyn wprawił także w zdumienie rówieśników z Chin, którzy od lat byli bezkonkurencyjni w tej kategorii.

Gratulujemy uzdolnionej młodzieży i trenerkom – naszym koleżankom klubowym: Irenie Motkowskiej – Matczak i Annie Drotlew. Tym bardziej miło nam jest, że od lat wspieramy poczynania uczniów z Gimnazjum nr 4 w Gdyni i możemy razem z nimi świętować tak wielkie sukcesy.

 

tosk1.JPG

tosk1.JPG

tosk1.JPG

tosk1.JPG

tosk1.JPG

tosk1.JPG

2016-04-20 Wieczór kolacyjny „Witajcie w Toskanii”  

 

Kontynuując naszą klubową tradycję, 20 kwietnia zorganizowałyśmy włoski Wieczór Kolacyjny. Już dziewiąty z rzędu! To jak zawsze znakomita okazja do spotkania dobrych znajomych i poznania nowych, miłych osób – koneserów włoskiej kuchni. Wieczory, to jeden ze sposobów na pozyskanie funduszy klubowych, przeznaczonych na realizację naszych ambitnych celów. Łączymy więc niewątpliwie przyjemne doznania z bardzo pożytecznym celem.

 

Zwyczajowo – wieczorowi rej wodzi Claudia Filippi, nasza klubowa koleżanka, w której płynie krew polska i włoska. Claudia jest znawczynią i miłośniczką przysmaków Italii, które sama zresztą potrafi świetnie przyrządzać i o nich… opowiadać. Te opowiadania są za każdym razem oczekiwana atrakcją i pretekstem do rozmów, wspomnień i… wakacyjnych planów.

 

Tym razem Claudia zaproponowała dania typowe dla, bodaj najpiękniejszego regionu Włoch, czyli Toskanii. W ich przygotowaniu pomogli jej mistrzowie kuchni z Hotelu Kuracyjnego, w którym Wieczór tak jak i poprzednie się odbył.

 

Z zaproszenia  (a może raczej – kuszenia) skorzystało blisko 40 osób.  A to oznacza, że udało nam się zebrać tego wieczora całkiem okrągłą sumkę, która bardzo się przyda , gdyż postanowiłyśmy wspomóc finansowo świetlicę socjoterapeutyczną na Grabówku, z przeznaczeniem na wakacyjny wypoczynek podopiecznych dzieci, ponadto dotujemy grupę dzieciaków z Gimnazjum nr 4, które jako laureaci Odysei Umysłów lecą  na finałowe rozgrywki do Stanów Zjednoczonych.  Nadal też finansujemy lekcje śpiewu uzdolnionej Weroniki.

 

Te szlachetne cele wzmogły apetyty gości, którzy po pysznej kolacji pytali już o kolejny taki Wieczór. Nie damy im długo czekać. Spotkamy się znów w lipcu…

tosk1.JPG

tosk2.JPG

tosk2.JPG

tosk2.JPG

tosk2.JPG

tosk2.JPG


2016-02-09
Charytatywny „Śledzik” na zakończenie karnawału

 

Zgodnie z tradycją, nasz klub w gościnnych progach Hotelu Kuracyjnego organizuje co roku, na zakończenie karnawału „śledzika”, który ma zawsze dwa podstawowe cele – pierwszy to zebranie funduszy na szlachetną działalność dobroczynną, drugi zaś – to dobra zabawa w doborowym towarzystwie ludzi kulturalnych, sympatycznych i co ważne – hojnych!

Tym razem impreza odbyła się w wigilię 90.rocznicy nadania Gdyni praw miejskich, co niewątpliwie dodało splendoru zabawie. Zwłaszcza, że jedna z naszych członkiń – Małgorzata Sokołowska – autorka i wydawca licznych publikacji o Gdyni,  właśnie 10 lutego miała odebrać (i oczywiście – odebrała) – Medal im. Eugeniusza Kwiatkowskiego -  za wybitne zasługi dla Gdyni. Zanim spłynął na nią ten honor – była jak zawsze, tak jak my wszystkie – zaangażowana w organizację naszego „śledzika”, a goście naszej imprezy mieli okazję jako pierwsi, pogratulować jej odznaczenia.

 

Bohaterką tego wieczoru była jednak Ewa Kukawska , która została oficjalnie i uroczyście przyjęta do grona rotarian, a w szczególności – naszego klubu Gdynia – Orłowo. Zaszczyt wpięcia rotariańskiego znaczka w połę marynarki Ewy, należał do past – Gubernatora Dystryktu  – Piotra Wygnańczuka.  Oklaskami i uśmiechami powitaliśmy Ewę, która przecież już od kilku tygodni jest wśród nas!

 

Program imprezy był bogaty: poza wspomnianą uroczystością – pysznym jedzeniem, w postaci sałatek na bazie śledzia (a w wykonaniu członkiń klubu) oraz pizzy (bo tego dnia przypadał światowy dzień tej potrawy), nad jakością której czuwała niezawodna Claudia Filippi–Chodorowska,  były liczne atrakcje:  występ śpiewaczo – taneczny utalentowanej młodzieży i absolwentów  Gimnazjum nr 4 w Gdyni,  loteria z cennymi fantami (każdy los wygrywał i wszystkie w błyskawicznym tempie zostały wykupione),wreszcie –  pokaz  iluzjonisty oraz dyskoteka ze sprawdzonym d.j-em.

Ponad 60 gości bawiło się świetnie do północy! Udało się również wspólnym wysiłkiem i dzięki szczodrości darczyńców zasilić fundusze naszego klubu przeznaczone na działalność statutową.

 

Warto na koniec wymienić dobrodziejów: Urząd Miasta Gdyni, Zarząd Portu Gdynia S.A., Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej, Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza, ale także osoby prywatne Elżbieta Dyżewska, Alicja Znaniecka oraz oczywiście – członkinie naszego klubu, które włożyły serce i prace w przygotowanie wydarzenia. Wszystkim bardzo, bardzo serdecznie dziękujemy!

 

wym1.jpghttp://rotary.gdynia.pl/montalbano1.jpg

wym1.jpghttp://rotary.gdynia.pl/montalbano1.jpg

wym1.jpghttp://rotary.gdynia.pl/montalbano1.jpg

wym1.jpg

wym1.jpg

wym1.jpg

wym1.jpg

wym1.jpg

wym1.jpg

wym1.jpg


2015-12-17 Mikołajkowe prezenty dla „Familii”

 

Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia.  To czas, kiedy chcemy bardziej być bliżej siebie, dzielić się dobrym słowem, życzliwością. Szczególną myślą otaczamy naszych przyjaciół, którzy oczekują naszego wsparcia. Przedstawicielki naszego klubu odwiedziły  młodzież i dzieci ze Świetlicy Socjoterapeutycznej „Familia”. Mamy nadzieję, że przekazane życzenia i mikołajkowe słodkości przyniosą radość i uśmiech. Wesołych Świąt !

2015-10-28 Wieczór kolacyjny  KRÓLOWA BONA I APULIJSKIE SMAKI JESIENI

 

Tym razem Claudia Filippi-Chodorowska zabierała nas i naszych gości na nizinę Apulii, której kuchnia ma skłonności do warzyw i owoców morza. Region jest bogaty w historyczne zabytki, miasto Alberobello to jedno z 47 włoskich miejsc, wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wyjaśniona też została tajemnica włoszczyzny, o sprowadzenie której oskarżana była królowa Bona – stamtąd właśnie pochodząca. 

 


2015-10-14 Wizyta młodzieży z wymiany międzynarodowej

14 października klub nasz miał przemiłych gości – „wymieńców”, czyli młodzież rotariańskiej wymiany międzynarodowej, która w rotariańskim ruchu działa już od ponad 70 lat. Jimena z USA oraz Luiza z Francji przyjechały do Polski trzy miesiące temu na rok, mieszkają w Gdyni u kolegów rotarian (których dzieci wyjechały do USA i Francji), chodzą do III Liceum Ogólnokształcącego i uczą się mówić po polsku. Opowiedziały nam o sobie, o swoich miastach i rodzinach. Wrażenia z Polski mają na razie jak najlepsze – i oby nic się nie zmieniło.

 

wym1.jpghttp://rotary.gdynia.pl/montalbano1.jpg

wym1.jpghttp://rotary.gdynia.pl/montalbano1.jpg

wym1.jpghttp://rotary.gdynia.pl/montalbano1.jpg

wym1.jpg


2015-09-30 Wizyta Pani Gubernator

30 września 2015 r. klub nasz gościł z wielką przyjemnością naszą GUBERNATOR Basię Pawlisz, pierwszą kobietę gubernatora w naszym dystrykcie. Na spotkaniu przedstawiła tegoroczne hasło-przesłanie Rotary International: BE A GIFT TO THE WORLD. Powiedziała m.in., że czeka nas ważny rok, bo będzie to ostatni rok wspólnego polsko-ukraińsko-białoruskiego dystryktu, do Polski przyjedzie prezydent RI Ravi Ravindran, przeprowadzimy też I Konkurs Dystryktalny dla młodzieży gimnazjalnej, dotyczący wystąpień publicznych.

 

wym1.jpghttp://rotary.gdynia.pl/montalbano1.jpg

wym1.jpghttp://rotary.gdynia.pl/montalbano1.jpg

wym1.jpghttp://rotary.gdynia.pl/montalbano1.jpg

wym1.jpg


2015-07-29 Wieczór kolacyjny  Włoskie Lato na Talerzu III - „Love in Portofino"

29 lipca zorganizowałyśmy kolejny, zaplanowany raz na kwartał, wieczór kolacyjny, by zbierać fundusze na nasze cele statutowe. Tym razem bohaterem było Portofino – maleńkie (zamieszkane przez ok. 600 osób) i urokliwe miasteczko
w Ligurii. Tuż przy porcie wzdłuż nabrzeży znajdują sie restauracje, słynące ze świetnej kuchni. Królują w nich ryby
i owoce morza, wyławiane codziennie rano w wodach zatoki, a świeżo zrobione pesto z bazylii smakuje zupełnie inaczej niż to, znane ze sklepów. W Polsce włoską piosenkę Freda Buscalione „Miłość w Portofino" spopularyzowała Sława Przybylska, a my – dzięki Claudii Filippi-Chodorowskiej – poznaliśmy ciekawostki i smaki tego regionu.

http://rotary.gdynia.pl/montalbano1.jpg

http://rotary.gdynia.pl/montalbano1.jpg

http://rotary.gdynia.pl/montalbano1.jpg

http://rotary.gdynia.pl/montalbano1.jpg


2015-07-01 Walne zgromadzenie członków

Na walnym zgromadzeniu członków ustępująca prezydent Olimpia Skupieńska podsumowała kadencję 2014/2015:

Klub Rotary Gdynia Orłowo postawił sobie jako cel działalności  - wspieranie edukacji w każdej formie.

 

Mijająca kadencja  to piąty rok działalności Klubu, w której klub kontynuował cykl imprez i „Wieczorów kolacyjnych”, z których odbyły:

 • „Włoskie lato na talerzu II” – 15 lipca 2014,
 • „Umbria i czarne trufle” – 28 października 2014,
 • „Wiosna w Mediolanie” – 20 maja 2015,
 • „Śledzik”, połączony ze światowym dniem kota i dniem naleśnika.

 

Dochód z w/w imprez pozwolił na:

 • finansowanie edukacji pod okiem Instruktorów Fundacji QArtystom w Gdyni dwom uczennicom Liceów Gdyńskich – jedno z tych dofinansowań było współfinansowane z Klubem Rotary Gdynia,
 • dofinansowanie wyjazdu do Stanów Zjednoczonych na finał Odysei Umysłu uczniów z Gimnazjum 4 w Gdyni,
 • zorganizowanie II Konkursu Dobrych Manier dla młodzieży z siedmiu szkół Gdyńskich, który cieszy się coraz większym powodzeniem i będzie kontynuowany,
 • wsparcie finansowe wyjazdu dzieci na wakacje z fundacji Familia – dla świetlic z Grabówka i  na Karwinach

 

Klub podjął szereg działań promujących Rotary:

 • podczas dni otwartych Rotary - 11 Listopada członkinie Klubu uczestniczyły w gdyńskiej Paradzie Niepodległości pod biało -czerwonymi parasolkami i z banerem klubu, wywołując zainteresowanie innych uczestników Parady.

 

 • Klub współuczestniczył i współtworzył wielkie wydarzenie rotariańskie, jakim było 80-LECIE ROTARY w Gdyni - w grudniu 2014 r. Sekretarz klubu Małgorzata Sokołowska była współautorką publikacji książkowej o dziejach Rotary w Gdyni od roku 1934r.

 

 • wspólnie z Klubem Rotary w Gdyni byliśmy współzałożycielami Klubu Interactu w Gdyni w kwietniu br.

 

 • włączyłyśmy się aktywnie w zbiórkę pieniędzy na sfinansowanie wyjazdu do Stanów Zjednoczonych na finał Odysei Umysłu dla uczniów Gimnazjum 4 w Gdyni
 • byłyśmy pomysłodawcą i przyczyniłyśmy się do powstała fundacji „Akademia Artystyczna 180 stopni”, która zajmuje się edukowaniem  dzieci i młodzieży utalentowanej w różnych dziedzinach. Fundacja, mimo, że powstała przed kilkoma miesiącami, wystawiła już bezpłatnie w Gdańsku i Gdyni musical „Oliwier Twist” cieszący się dużym powodzeniem wśród dzieci i młodzieży,
 • nasz Klub promuje „nasza młodzież”, uświetniając swoimi występami wiele rotariańskich uroczystości. 

 

 


2015-06-29 Początek nowej kadencji – uroczystość przekazania służby

W hotelu „Posejdon”, siedzibie RC Gdańsk-Sopot-Gdynia, 29 czerwca 2015 r. odbyło się, wspólne dla wszystkich pięciu trójmiejskich klubów, przekazanie służby: ustępujący prezydenci przekazali insygnia prezydentom obejmującym swoją roczną kadencję i podsumowali miniony rok. W uroczystości udział wzięły też kluby młodzieżowe Interact oraz Rotaract. Najbardziej podniosłym jednak momentem było wręczenie gubernatorskiego łańcucha Basi Pawlisz (RC Sopot International) – gubernator dystryktu 2230 w kadencji 2015/2016.

Uroczystość uświetniły występy młodzieży z Gimnazjum nr 4 w Gdyni. Występowali:  Alan Wittbrodt, Weronika Sydow (stypendystka naszego klubu) oraz Maciej Głowacki, a pięknie tańczyła 14-letnia Kornelia Stec (mistrzyni Polski w tańcu nowoczesnym).

 

http://rotary.gdynia.pl/montalbano1.jpg

http://rotary.gdynia.pl/montalbano1.jpg

http://rotary.gdynia.pl/montalbano1.jpg

http://rotary.gdynia.pl/montalbano1.jpg

http://rotary.gdynia.pl/montalbano1.jpg

http://rotary.gdynia.pl/montalbano1.jpg

http://rotary.gdynia.pl/montalbano1.jpg

http://rotary.gdynia.pl/montalbano1.jpg