home

logo_go.jpg

Aktualności

Historia

Członkowie

Komisje

Projekty

Podziękowania

Kontakt

 

 

 

Rok rotariański 2018/2019

Statut

 

 

2018-10-12 Zaproszenie na Wieczór Kolacyjny „Smaki Włoskich Gór”

 

14wieczor.jpg

Serdecznie zapraszamy 21 listopada 2018 r. o godz. 18.00 na kolejny, już XIV wieczór kolacyjny, okraszony gawędą naszej koleżanki Claudii Filippi-Chodorowskiej, pt. SMAKI WŁOSKICH GÓR

 

Koszt zaproszenia – 95 zł, należy wpłacić na konto z dopiskiem XIV Wieczór Kolacyjny:

 

Stowarzyszenie Klub Rotary Gdynia Orłowo, al. Zwycięstwa 255, 81-522 Gdynia, nr konta: 87 1440 1026 0000 0000 1386 5965

 

Dochód przeznaczony jest na realizację celów statutowych.

UWAGA!

 

Ze względów organizacyjnych prosimy o potwierdzenie przyjęcia zaproszenia do 16 listopada 2018 r.

 

Zaproszenie

 

2018-09-05 „Australia a Polska. Wspólna tożsamość, komunikacja, współpraca”

 

 

wysp3.jpgwysp3.jpg

 

wysp3.jpg

 

wysp3.jpg

 

wysp3.jpg

 

Ostatnio miałyśmy przyjemność gościć Marka Krawczyńskiego, który opowiadał nam  o Australii. Jego wykład pt. "Australia a Polska. Wspólna tożsamość, komunikacja, współpraca"  stał się inspiracją do wymiany poglądów i dyskusji. Liczymy na przyszłą współpracę i kolejne wizyty gości z innych klubów." 

 

Marek jako dziecko wyjechał w latach 50-tych XX w. do Australii. Został architektem, który m.in. był zaangażowany w przebudowę słynnej Opery w Sydney. Jego opowieść – o powstaniu tej architektonicznej ikony Australii i perypetiach związanych z jej początkową .... niefunkcjonalnością i zadziwiająco słabą akustyką – była niezwykle ciekawa. Marek, rozmiłowany w Australii, z pasją opowiedział o historii tego wyjątkowego kraju – kontynentu, o rodzeniu się australijskiej tożsamości i dumy, zbudowanej na ciężkiej pracy i imponujących dokonaniach, takich jak igrzyska olimpijskie w Melbourne w 1956 roku, wspomniana budowa opery w Sydney czy wielkiego, wiszącego  mostu w tym mieście.

 

Pasja, optymizm, poczucie humoru cechujące Marka, który nie jest przecież młodzikiem, bardzo nam się spodobały.

 

A następnego dnia zorganizowałyśmy Markowi zwiedzanie trójmiasta, zwłaszcza zaś Muzeum Emigracji w Gdyni. To było dla Marka wzruszające przeżycie, sam jest przecież reemigrantem. Marek przy tej okazji obejrzał przed gmachem Muzeum miniaturę m/s "Batorego",  którą m.in. nasz klub współfinansował.

 

 

2018-08-01 My - dzieciakom z Dworca Brześć

 

 

wysp3.jpg

 

wysp3.jpg

 

wysp3.jpg

 

wysp3.jpg

 

Wielokrotnie już przekonałyśmy się, jaką radość sprawia pomaganie i wspieranie wartościowych inicjatyw.

No i znów była okazja, byśmy podzieliły  się sercem. Dobry los wskazał nam znów ważny cel: pomoc w zorganizowaniu kilkudniowego pobytu w Gdyni i na Wybrzeżu grupki dzieci czeczeńskich i ich mam, koczujących na dworcu w Brześciu i  z ośrodka dla uchodźców. To takie mini -wakacje, czas zapomnienia o tym, w jak dramatycznym  położeniu są na co dzień.

 

Mają wspaniałą  przyjaciółkę, nauczycielkę, organizatorkę i orędowniczkę, walczącą jak lwica by Polska nie kojarzyła się im wyłącznie z  koczowiskiem na dworcu Brześć lub odizolowanym od świata zewnętrznego, zaszytym głęboko w lasach ośrodkiem dla uchodźców. To fantastyczna Marina Hulia "uzależniona od pomagania" - jak  sama twierdzi - pół Rosjanka, pół Białorusinka, od lat żyjąca w naszym kraju, świetnie mówiąca po polsku i doskonale znająca nasz kraj.  I bardzo, bardzo wielu ludzi też ją doskonale zna, bo zwraca się do nich, nie bacząc na trudności, po pomoc dla dzieciaków z dworca Brześć. 

 

No i nasz Klub Rotary Gdynia Orłowo także włączył się do tego łańcucha ludzi dobrej woli, skromną dotacją.

A okazją był  Festiwal Kultur Świata GLOBALTIKA w Gdynia, w dniach 24-29 lipca 2018. I tutaj się wszyscy poznaliśmy.

 

Przepiękne spotkanie odbyło się w  sobotę, 28 lipca br., w gorące, upalne południe. Dzieci i ich mamy urządzili piękny pokaz tańca czeczeńskiego, zaśpiewali czeczeński hymn i piosenki, a pani Marina opowiadała wzruszające historie. Na koniec zrobiliśmy sobie oczywiście  wspólne fotki. I kupiłyśmy niesamowitego zająca, uszytego przez jedną z mam czeczeńskich. To jej sposób na zarobek, pozwalający przeżyć na wynajęcie skromnego mieszkania w Brześciu, gdzie wraz gromadka dzieci czekają na status uchodźcy...

 

Zając nie będzie długo naszą klubową maskotką. Postanowiłyśmy wystawić go na aukcję, podczas jednej z najbliższych naszych klubowych imprez. I - okrągłą sumkę - miejmy nadzieję - prześlemy dzieciakom z dworca Brześć.

 

 

2018-07-04 Familia w Adventure Parku

 

 

 

wysp3.jpg

 

wysp3.jpg

 

Od kilku lat nasz klub stara się uatrakcyjnić dzieciństwo wychowanków świetlicy socjoterapeutycznej FAMILIA w Gdyni, o czym pisałyśmy w naszych relacjach.  Tym razem, z okazji właśnie rozpoczętych wakacji,  zaprosiłyśmy dzieciaki do parku przygody, czyli Adventure Parku, na dawnym torze motocrossowym w Kolibkach. Na szczęście pogoda dopisała świetnie! Pod podwójną opieką - wychowawczyń ze świetlicy i instruktorów Adventure Parku - dzieci spędziły 4 godziny  na zabawach terenowych. Przeżyciem dla większości było chodzenie po rozpiętych między drzewami linach, wymagające odwagi i zręczności, przełamania lęku przestrzeni. Po emocjach była przerwa na piknik, potem wędrówka po lesie i zabawy terenowe, wreszcie na koniec - ognisko i pieczenie kiełbasek.

Dzieciaki były trochę zmęczone (upał), ale bardzo zadowolone. My - szczęśliwe.

 

 

2018-06-28 Uroczystość przekazania służby na rok 2018/2019

 

 

wysp3.jpg

 

wysp3.jpg

 

wysp3.jpg


Jak każe piękna tradycja,  sumiennie kultywowana przez kluby rotariańskie, wraz z końcem czerwca odbyła się uroczystość PRZEKAZANIA SŁUŻBY następcom w pracy w ramach naszej międzynarodowej organizacji.

I tak, w czwartek 28 czerwca 2018 r. w restauracji Del Mar w Gdyni dotychczasowi prezydenci sześciu klubów Rotary w trójmieście  przekazali swoje insygnia prezydentom elektom.

Gośćmi honorowymi uroczystości byli: zastępca Gubernatora Dystryktu – Szymon Faliszewski oraz prezydent zaprzyjaźnionego Klubu Lions w Gdyni – Andrzej Galubiński.

Było uroczyście,  bardzo serdecznie i wzruszająco, a także pięknie. Akt przekazania służby poprzedził hymn Rotary. Dzięki  inwencji gospodarzy wieczoru z Klubu Rotary Gdynia, zwłaszcza zaś jego prezydenta  Grzegorza Morawskiego i prezydenta elekta Andrzeja Filipowicza oprawa artystyczna  wieczoru była na najwyższym poziomie: wystąpił świetny i urodziwy, smyczkowy zespół Golden Gate String Quarter oraz mistrz trąbki – Jacek Wicek.

 W naszym Klubie Rotary Gdynia Orłowo honory i obowiązki Prezydenta, po dwóch kadencjach przekazała Joanna Grajter – Błoniarczyk prezydent elekt Małgorzacie Karczmarzyk,  formalnie z dniem 1 lipca. Tego też dnia nastąpiła zmiana sekretarza Klubu – Ewa Kukawska zakończyła swoją służbę, a przejęła ją Agnieszka Paszkowska. Skarbnikiem Klubu pozostała Anna Drotlew. 

A w pozostałych klubach trójmiasta?

 

W obchodzącym w tym roku 25-lecie działalności RC Gdańsk Sopot Gdynia – Maciej Waniewski przekazał insygnia  prezydentowi elektowi Krzysztofowi Balcerzakowi. W RC Gdańsk Centrum prezydent Hasan Ciftici po raz kolejny będzie pełnić tę zaszczytną funkcję. Podobnie w  RC Sopot International Bendt Havenber. W  RC Sopot  prezydent Marzena Stogowska przekazała służbę  Dorocie Góra. W RC Gdynia prezydent Grzegorz Morawski przekazał insygnia i służbę Andrzejowi Filipowiczowi.

 

Podziękowania i gratulacje dla wszystkich!

 

 

Archiwum 2016/2017/2018  Archiwum 2015/2016      Archiwum 2014/2015

Archiwum 2013/2014           Archiwum 2012/2013      Archiwum 2010/2012