home

logo_go.jpg

Aktualności

Historia

Członkowie

Komisje

Projekty

Podziękowania

Kontakt

 

Rok rotariański 2016/2017/2018

Statut

 

 

2018-02-12 Nasz niekonwencjonalny „Śledzik”

 

 

wysp3.jpg

 

wysp3.jpg

 

wysp3.jpg

 

wysp3.jpg

 

wysp3.jpg


Od lat nasz Klub organizuje na zakończenie karnawału imprezę, dzięki której gromadzimy fundusze na działalność statutową. To tradycyjny ŚLEDZIK, który zwykle odbywa się we wtorek, ale nasz – inaczej w tym roku – w poniedziałek.  Z powodów od nas niezależnych. Obawiałyśmy się nieco o frekwencję, ale niepotrzebnie. Goście dopisali jak zawsze! Dominowali rotarianie z klubów trójmiasta, ale sporo było również  zaprzyjaźnionych osób spoza organizacji.

Gościem specjalnym był Gubernator Dystryktu 2231 – Jerzy Korczyński, który przybył z małżonką. Dostojnych osób nie brakowało, bo zaszczycili nas także past-gubernatorzy: Basia Pawlisz, Piotr Wygnańczuk – aktualnie „nasz człowiek” w zarządzie Rotary International, a także Zbigniew Borkowski – regionalny przedstawiciel Gubernatora.  W tak znakomitym towarzystwie zorganizowałyśmy uroczystość przyjęcia w szeregi rotarian nowej koleżanki – Urszuli Zalewskiej oraz przyjęcie do naszego klubu dwóch koleżanek – rotarianek,  Renaty Birtus i Sylwi Chodorowskiej, które przeniosły się do nas z klubu Rotary Sopot.

Gubernator wręczył również dyplom nadania Honorowego Członkostwa Klubu Rotary Gdynia – Orłowo Małgorzacie Sokołowskiej – która 8 lat temu była założycielka i pierwszą Prezydent Klubu, uhonorowana  medalem Paul Harris Fellow, m.in. jako autorka monograficznej publikacji, która ukazała się w 80.rocznicę powstania Klubu Rotary Gdynia.

Po uroczystościach była oczywiście dobra, karnawałowa zabawa, której ozdobę stanowiły mistrzowskie pokazy tanga argentyńskiego (Elżbieta Wilk i Jarosław Chojnacki) oraz gorącej, brazylijskiej samby zatańczonej brawurowo przez zespół Samba Feler.

Były też inne emocje:  loteria , w której każdy los wygrywał podarowane przez nas – członkinie klubu i donatorów,  cenne fanty (m.in. zaproszenia do obu gdyńskich teatrów, do ZOO w Oliwie, do Akwarium Gdyńskiego) oraz  aukcja akwarel autorstwa naszej klubowej koleżanki Małgorzaty Karczmarzyk Zoyi, pięknej weneckiej maski i historycznie cennego porcelanowego talerza z carskiej zastawy.

By klubowej tradycji stało się zadość, nasz Śledzik miał  hasło przewodnie, wynikające z kalendarza. A poniedziałek 12 lutego był  Dniem Pisania Piórem. I z tym hasłem związany był konkurs, poprzedzony małym wykładem o fascynującej  historii pióra wiecznego.

Śledzik się więc udał. Dzięki zebranym funduszom realizować będziemy mogły rozmaite projekty, m.in. dotować atrakcyjne zajęcia wychowawcze dla dzieci ze świetlicy socjoterapeutycznej Familia w dzielnicy Grabówek,  pomagać ofiarom ubiegłorocznej wichury w miejscowości Żelewiec, w gminie Lipusz na Kaszubach,  a także uczestniczyć w globalnych i międzyklubowych projektach Rotary.

Dziękujemy sponsorom:

Teatrowi Muzycznemu im. Danuty Baduszkowej ; Teatrowi Miejskiemu im. Witolda Gombrowicza;  Morskiemu Instytutowi Rybackiemu w Gdyni , Gdańskiemu Ogrodowi Zoologicznemu w Gdańsku-Oliwie, Urzędowi Miasta Gdyni i OPEC Gdynia.

 

 

2018-02-11 Zaproszenie na akcję artystyczną

 

 

wysp3.jpg

 

 

24 lutego o  godzinie 18:00,  zapraszamy na akcję artystyczną, do Strefy Sztuki, w galerii City Meble. Akcja realizowana jest w ramach projektu "Dialogi malarskie",  które tym razem Małgorzata Karczmarzyk (członkini naszego klubu)  prze​​prowadzi z Anitą Cempa.

 

 

2018-02-10 Wystawa „Dialogi malarskie równoległe”

 

 

wysp3.jpgwysp3.jpg

 

W Ratuszu Staromiejskim trwa wystawa pt. "Dialogi malarskie równoległe" Małgorzaty Karczmarzyk oraz zaproszonych prze nią artystów z całej Polski.

Projekt artystyczny „Dialogi malarskie równoległe”  polega na symultanicznym malowaniu akwareli z wybranymi artystami. Do wspólnego dialogu zaprosiłam artystów z całej Polski: Kingę ŁapotDzierwę (Kraków), Anitę Cempa (Gdańsk), Dorotę Markowską (Gdańsk), Iwonę Murawską (Gdańsk), Agatę Oryszyn (Warszawa),  Katarzynę Banaś (Wrocław), Krzysztofa Ryfę (Ostrów Wielkopolski), Bogdana Olecha (Gdańsk) oraz Krzysztofa Suchomskiego (Gdańsk).

Projekt jest, z jednej strony, osobistym działaniem artystycznym, a z drugiej poszukiwaniem drogi dla „idealnej” komunikacji z innymi. Wychodząc z założenia, że werbalizacja bywa zbyt zamknięta na innego, warto odnaleźć przestrzeń, w której znaczenia mogą być polisemiotyczne, negocjowalne, zaprzeczające sobie nawzajem oraz uzupełniające się wzajemnie.

Wystawę można oglądać do 20 marca 2018 roku

 

 

2018-01-20 Zaproszenie na „Śledzika”

 

 

smaki1.jpg

 

Mamy zaszczyt i przyjemność zaprosić na tradycyjnego choć zarazem niekonwencjonalnego Rotariańskiego Śledzika Charytatywnego w Hotelu Kuracyjnym w Gdyni Orłowie w poniedziałek 12 lutego 2018 r., godz. 19.00

 

Cena zaproszenia 80 zł od osoby. Dochód z imprezy przeznaczony na realizację celów statutowych klubu. Należność prosimy wpłacać do 5 lutego na konto: Klub Rotary Gdynia Orłowo, 81-522 Gdynia, al. Zwycięstwa 255,
nr konta: 87 1440 1026 0000 0000 1386 5965.

 

Zaproszenie

 

 

2017-11-22 Wieczór kolacyjny „Włoskie smaki jesieni”

 

 

smaki1.jpg

 

WŁOSKIE SMAKI JESIENI – to był nasz kolejny, już dwunasty WIECZÓR KOLACYJNY, połączony jak zawsze z kulinarną gawędą Claudii Filippi-Chodorowskiej, ale również z promocją najnowszej książki o Gdyni, której autorką jest nasza klubowa koleżanka - Małgorzata Sokołowska.

Jesień to wszak bogactwo kolorowych warzyw i owoców oraz ulubiona pora roku smakoszy: wystarczy wspomnieć o dyniach w różnych odcieniach oranżu, złocistych gruszkach, paprykach w intensywnej czerwieni, żółci lub zieleni czy pełnych aromatu grzybach, a ślinka sama cieknie do ust.
W kolacji, która odbyła się 22 listopada w hotelu „Kuracyjnym”, udział wzięło 30 osób, a uzyskany dochód przeznaczymy na cele statutowe.

 

 

 

 

2017-06-21 Wieczór kolacyjny „Kuchnia Włoskich Wysp”

 

 

wysp3.jpg

 

wysp4.jpg

 

 

Wieczór Kolacyjny, jak zawsze  przygotowany przez Claudię Filippi,  wraz z Szefem Kuchni Hotelu Kuracyjnego - był rozkoszną ucztą, której mogliby uczestnikom zazdrościć starożytni rzymianie! Tym razem menu przewidywało potrawy inspirowane kuchnią włoskich wysp, zatem oczywiście - z frutti di mare! Niespodzianką była extra przystawka, od Szefa kuchni. Małgosia Sokołowska, jako nasz "oficer rozrywkowy" opracowała - jak zawsze - piękne zaproszenie i rozesłała je w świat, dzięki czemu miałyśmy  znakomitą frekwencję i świetnych gości, wśród nich najwierniejszego z wiernych przedstawiciela naszego Dystryktu 2231 w najwyższych władzach Rotary International - Piotra Wygnańczuka z małżonką!

Doborowe towarzystwo , składające się ze sprawdzonych przyjaciół naszego Klubu oraz zupełnie nowych miłośników tradycji włoskiej kuchni - połączyło jak zawsze na naszych Wieczorach przyjemne z pożytecznym. Dochód ze sprzedanych zaproszeń jest przeznaczony na statutową działalność naszego klubu. Dodatkowo - udała się także aukcja  cytrynowego zdrowotnego eliksiru sporządzonego  z sycylijskich, niepryskanych cytryn - autorstwa męża Claudii.  A śliczną, oryginalną naklejkę dla cytrynowej ROTARIANKI, - namalowała nasza klubowa artystka Małgosia Karczmarzyk. Butelka tego cudownego płynu, decyzją zwycięzców wróciła do organizatorów i będzie ponownie pozyskiwać fundusze na naszą działalność statutową, w październiku!  Bo na październik szykujemy kolejny Wieczór Kolacyjny. Juz zapraszamy serdecznie!

 

 

2017-06-01 Narodziny muralu dla „Familii”

 

 

mural.jpg

 

mural.jpg

 

 

Z okazji Dnia Dziecka nasz klub zorganizował niecodzienne przedsięwzięcie. Przy pomocy gdyńskich artystów państwa Jacka i Anety Piątków podarowałyśmy Świetlicy Socjoterapeutycznej „Familia” w dzielnicy Grabówek (ul. Grabowo 2) kolorowy MURAL. Współautorami dzieła i beneficjentami projektu stali się sami podopieczni „Familii”. Uroczyste odsłonięcie muralu odbyło się podczas wernisażu połączonego z piknikiem dla dzieci, który odbył się 24 maja. Jak sie dowiedziałyśmy – miasto Gdynia planuje na podwórzu, do którego prowadzi nasz mural, urządzić jeden z trzech miejskich Ogrodów Społecznych.  Zatem kolorowy początek już jest zrobiony. Nasza inicjatywa nie doszłaby do skutku gdyby nie łańcuch ludzi dobrej woli. Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom oraz instytucjom za wsparcie naszego pomysłu, a w szczególności: pani Anecie i Jackowi Piątkom, p. Ewie Zapaśnik, panu Robertowi Hirsh, pani Małgorzacie Undziłło, panu Mariuszowi Kiedrowiczowi, Młodzieżowemu Domowi Kultury oraz Miejskiemu Ośrodkowi Pomocy Społecznej.

 

 

 Artykuł

 

2017-04-20 Wielkanocny piknik dla „Familii”

 

pik2.jpeg

 

park.jpg

 

 

W okresie wielkanocnym zorganizowałyśmy dla podopiecznych Świetlicy Socjoterapeutycznej „Famila” w Gdyni plenerowe spotkanie pełne atrakcji. Piknik składał się z trzech części. Pierwszą wypełnił pokazem swoich spadochronów, odznak i dyplomów, pan Stanisław Miłosz, który nie tylko opowiadał, ale też pozwolił dzieciom założyć owe spadochrony. Po tej prezentacji,  podopieczni przeszli do Parku Linowego, gdzie zostali przeszkoleni przez instruktorów, ubrani w uprzęże i rozpoczęli zabawę, która ich pochłonęła bez reszty. Ostatnią częścią pikniku było poszukiwanie czekoladowych jajek, sprytnie wcześniej ukrytych w trawie przez nasze koleżanki. Bardzo się to dzieciom podobało. Dowodem ich wdzięczności było gromkie DZIĘKUJEMY na zakończenie imprezy.

 

2017-04-10 Nasza reprezentacja w II Ogólnopolskim Konkursie Krasomówczym

 

 

kra2.jpeg

 

kra.jpg

 

 

Konkurs Krasomówczy „W służbie ludzkości" był ogólnopolskim konkursem skierowanym do uczniów szkół gimnazjalnych na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, a także znajdujących się poza granicami kraju,  organizowanym przez Stowarzyszenie Polskich Klubów Rotary. Celem przeprowadzenia konkursu było propagowanie znajomości zasad poprawnej polszczyzny oraz umiejętności prezentowania się i radzenia sobie ze stresem. Bardzo spodobała nam się ta inicjatywa i z ramienia naszego klubu do eliminacji przystąpiła drużyna z Gimnazjum nr 4 w Gdyni pod opieką pani Aliny Zielińskiej. Reprezentacja w składzie: Roksana Wołosz, Weronika Sakowska, Natalia Pionke, 18 marca podczas etapu okręgowego w Hotelu Kuracyjnym wywalczyła pierwsze miejsce. Koordynatorem projektu była Past Gubernator Barbara Pawilsz. W komisji konkursowej zasiedli: Beata Gwoździewicz – Radio Gdańsk,  Zbigniew Borkowski –  przedstawiciel Gubernatora, Bogumiła Toczyńska – logopeda oraz Bożena Perszowska – logopeda. Nagrodą był wyjazd na finał, który odbył się na Zamku w Niepołomicach i walka o puchar. Na drużynę czekały królewskie apartamenty, moc atrakcji oraz piękna pogoda.

 

2017-03-29 Wizyta rotarianina ze Szkocji

 

kra2.jpeg

 

Zgodnie z pięknymi tradycjami i obyczajami panującymi w naszej organizacji, gościłyśmy w naszym klubie,  w środę 29 marca - bardzo miłego kolegę – rotarianina ze Szkocji. Stephen Govenlock z Rotary Klubu  w malutkiej miejscowości na północy Szkocji (położonej 40 km od Edynburga),  o nazwie  North Berwick, po raz pierwszy przybył do Polski – do Gdańska – w interesach. I jak rzetelny rotarianin  znalazł czas, by odwiedzić  jeden z tutejszych klubów Rotary. Wybrał nasz klub, zaintrygowany tym, ze jest to klub wyłącznie....damski! Oczywiście, ucieszyłyśmy się z jego inicjatywy. Stephen – niezwykle sympatyczny i pogodny – opowiedział namo swoim miasteczku, słynnym z wspaniałych pół golfowych, pięknych plaż u podnóży klifów. Miasteczko to  zamieszkuje zaledwie 6,5 tys. – głównie starszych osób, bo młodzi szukają swoich życiowych szans  w szerokim świecie. Tak było również w przypadku Stephena, który  jest praktycznie stale w podróży do najodleglejszych krajów. Ale dom i klub Rotary ma ciągle w North Berwick. Tamtejsi rotarianie zajmują się, podobnie jak my, głównie działalnością charytatywną, adresowaną zarówno do osób ubogich, jak i nieporadnych ze względu na starość.  Pozyskują fundusze, m.in. pobierając opłaty za parking podczas imprez golfowych, których tu odbywa się w ciągu roku wiele i to wysokiej rangi sportowej. Stąd zresztą wywodzą się znani na świecie mistrzowie tej gry. My także przedstawiłyśmy nasz klubowy dorobek i plany Stephenowi. A na koniec miłego spotkania zrobiliśmy sobie wspólna fotkę. Stephen, po powrocie do Szkocji przysłał nam miły list z podziękowaniami oraz serwis zdjęć, prezentujących urodę Norh Berwick. Mamy też zaproszenie od naszego nowego kolegi na spotkania tamtejszego Rotary Club. Kto wie, może nas kiedyś tam losy zawiodą....

 

2017-03-01 „Śledzik na 102!”

 

kra2.jpeg

 

kra2.jpeg

 

kra2.jpeg

 

kra2.jpeg

 

Nasz Klub tradycyjnie, na zakończenie karnawału organizuje od kilku lat Śledzika. To największe (dotychczas) w harmonogramie rocznym wydarzenie pośród innych klubowych inicjatyw, które są sposobem na pozyskanie funduszy, na statutową działalność. Bardzo nam zatem zależy, by było udane, gości było wielu, bawili się świetnie i byli hojni! I tak jest za każdym razem, ale Śledzik 2017 był bodaj najbardziej udanym pod każdym względem. W pięknej sali Hotelu Kuracyjnego  bawiło się 70 osób, pośród nich liczne grono rotarian z zaprzyjaźnionych klubów Rotary! Zadbałyśmy jako organizatorki o liczne atrakcje. Była loteria z fantami, podarowanymi przez członkinie naszego klubu oraz wspaniałych dobrodziejów, było to m.in. zaproszenia na przedstawienia w Teatrze Miejskim im. Witolda Gombrowicza oraz w Teatrze Muzycznym, dwuosobowy voucher na rejs promem do i z Karlskrony, rodzinne zaproszenie do Akwarium Gdyńskiego, zaproszenia na mecz drużyny kobiecej VISTAL Gdynia, czy pyszny czekoladowy tort, a także grafiki autorstwa Jacka Piątka . Były tez dwie aukcje dzieł artystycznych - akwareli autorstwa naszej klubowej koleżanki - Małgosi Karczmarzyk oraz fotogramu podarowanego przez gdyńska artystkę  Ewę Grabowska- Bałtycką.

Był pokaz iluzjonisty, który zachwycił programem z chustami i ... żywymi gołąbkami, potulnymi jak trusie. Był nawet naukowy wykład prof. dermatologii Waldemara Placka o piegach - nie przypadkiem, gdyż tegoroczny Śledzik organizowałyśmy z okazji zbliżającego się Światowego Dnia Piegów!

Były oczywiście tańce, które na parkiet porwały wszystkich!

Warto też wspomnieć o kulinariach - jak zawsze większość pysznych sałatek i słodkości przygotowałyśmy my - czyli klubowiczki. Goście chwalili, pewnie dlatego, ze włożyłyśmy nie tylko prace i świeżutkie składniki, ale przede wszystkim serce w każdą z potraw.

O północy wieczór zakończył się, zakończył się karnawał...

Zebrałyśmy całkiem okrągłą sumkę, którą  przeznaczamy na realizację naszych projektów. Tym najważniejszym w bieżącym roku jest pomoc dzieciom ze świetlicy socjoterapeutycznej FAMILIA przy ul. Grabowo na Grabówku.

 

2016-12-20 Wspieramy kreatywną młodzież z Gimnazjum nr 4 w Gdyni

 

chiny1.JPG

 

 

Wielkim sukcesem zakończył się grudniowy wyjazd młodzieży z Gimnazjum nr 4 w Gdyni na Azjatycką Olimpiadę Kreatywności „Destination Imagination” do Pekinu. Drużyna pod okiem naszej klubowej koleżanki Anny Drotlew wywalczyła III miejsce w wyzwaniu specjalnym „Haze crizis”. Pomoc uzdolnionym uczniom, to główne motto naszego klubu. Serdecznie gratulujemy!!!

 

Artykuł

 

2016-12-06 Mikołajki w „Familii”

 

familia1.JPG

 

 

Już tradycją się stało, że z okazji „mikołajek” odwiedzamy z podarunkami Świetlicę Socjoterapeutyczną „Familia” na Grabówku. Tym razem towarzyszył nam iluzjonista pan Stanisław Miłosz czyli STAMI. Udało nam się sprawić dzieciakom dużą radość zarówno ilością prezentów, jak i programem. Czary-mary w wykonaniu pana Stanisława, który do pomocy zapraszał dzieciaki, wzbudziły niekłamany ich zachwyt. Z pewnością będą wspominać te przeżycia długo. Ten dzień nie byłby tak udany gdyby nie otwarte serce darczyńców, którzy włączyli się w naszą akcję. Serdecznie dziękujemy: pani Elżbiecie Iglińskiej, Fabryce Czekolady „Bałtyk” w Gdańsku, pani Hannie Smyczyńskiej oraz panu Stanisławowi Miłoszowi.

2016-11-05 Apel o pomoc rotarianom z Norcii

 

familia1.JPG

 

 

W imieniu wszystkich członkiń RC Gdynia Orłowo (Polska, województwo pomorskie, nr klubu 83668) pragnę złożyć wyrazy najgłębszego współczucia i solidarności w związku z  tragedią, która dotknęła w ostatnim czasie region Norcii.  Obraz zniszczeń, wywołanych trzęsieniem ziemi, budzi grozę i  szokuje swą skalą.  Próbujemy sobie wyobrazić, co teraz odczuwają. Mamy świadomość, że tysiące ludzi, którzy ocalili życie,  straciło cały dorobek swój  i wielu poprzednich  pokoleń. Morze ruin, w tym wspaniałych zabytków, takich jak bazylika św. Benedykta w ich mieście, przywodzą na myśl najgorsze, wojenne wspomnienia zniszczeń  polskiej stolicy – Warszawy. Nie możemy i nie chcemy wyłącznie biadać nad ich dramatem. Możemy i bardzo chcemy pomóc. Rozpoczynamy zbiórkę funduszy pośród polskich rotarian. Zapraszamy do współpracy.

2016-10-05 Jubileuszowy X wieczór kolacyjny

 

familia1.JPG

 

familia1.JPG

 

 

W dniu 05.10.2016 r. odbył się nasz cykliczny  tym razem już 10 "wieczór kolacyjny", którego tematem kulinarnym był region Włoch, w którym miało miejsce trzęsienie ziemi a wszczególności miasteczko o nazwie Amatrice oraz Sardynia. Wieczór rozpoczęła nasza Prezydent Joasia Grajter krótką informacją o naszym klubie  i celach jakie nam przyświecają. Następnie Claudia, przed serwowanymi w tym dniu daniami,  opowiedziała ciekawe historie kulinarne związane z regionami będącymi tematem kulinarnym wieczoru. Dodać należy, że dziesiąty wieczór kulinarny, był bardziej uroczysty niż dotychczasowe, gdyż w trakcie wieczoru odbył się  krótki koncert naszej podopiecznej Weroniki Sydow oraz przeprowadzona była  aukcja wyprodukowanej przez Agnieszkę Paszkowską  i pięknie przyozdobionej  przez Małgosię Karczmarzyk butelki nalewki. Aukcję sprawnie poprowadziła Joasia wraz z  Olimpią. Po aukcji stwierdzono, że podobne inicjatywy powinny towarzyszyć naszym kolejnym wieczorom kolacyjnym. W sumie  wieczór  ten zaliczyć należy do bardzo udanych - zdanie nie tylko organizatorów ale i gości wieczoru.

2016-08-20 Łańcuch dobrej woli – dla Nikoli

 

familia1.JPG

 

 

Późną wiosną,  z klubu Rotary Club Łódź 4 Kultury, nadszedł list,  zapraszający do udziału we wspólnym z tamtejszym hospicjum dziecięcym, projekcie. Projekt polega na spełnianiu marzeń dzieci – podopiecznych tej instytucji.

Jedną z nich jest Nikola – 10-letnia dziewuszka, chorująca od urodzenia na postępujący zanik mięśni. Jej marzeniem były wakacje nad morzem – trudne do sfinansowania przez rodziców.

Marzenie udało się spełnić, dzięki łańcuchowi ludzi dobrej woli – rotarianom z kilku rotariańskich klubów w Polsce, które odpowiedziały na apel i życzliwym instytucjom. Potrzebne były przede wszystkim pieniądze na opłacenie hotelu w którejś z nadmorskich miejscowości.  Odzew przyszedł z Gdyni – tutaj udało się znaleźć wygodne i pięknie położone miejsce, czyli Dom Marynarza a dzięki negocjacyjnym talentom Piotra Wygnańczuka z Klubu Rotary Gdynia – koszty tygodniowego pobytu zostały zoptymalizowane. Koledzy klubowi Piotra – restauratorzy ufundowali gościom obiady, a nasz Klub Gdynia Orłowo podjął się  zorganizowania atrakcyjnego wypoczynku całej rodzinie. Bo spacery i plaża, to przecież nie wszystko, co mamy do zaoferowania nad morzem!

 

 

Archiwum 2015/2016      Archiwum 2014/2015     Archiwum 2013/2014    Archiwum 2012/2013     Archiwum 2010/2012