home

logo_go.jpg

Aktualności

Historia

Członkowie

Komisje

Projekty

Podziękowania

Kontakt

 

 

 

Rok rotariański 2018/2019

Statut

 

 

2018-12-05 Mikołajki w Świetlicy „Familia”

 

14wieczor.jpg

 

14wieczor.jpg

 

 

Jak każe tradycja i nasze sympatyczne relacje z Gdyńskim Stowarzyszeniem „Familia” – przygotowałyśmy mikołajkowe niespodzianki dla dzieci ze świetlicy socjoterapeutycznej "Familia" w Gdyni – Grabówku. W stosownych stroikach na głowie i z własnoręcznie upieczonym sernikiem przybyłyśmy do naszych małych przyjaciół 4 grudnia z prezentami.

Oprócz prezentów w wielkim worze, które sprawiają dzieciom zawsze największą radość, w programie wieczoru były edukacyjne gry plastyczne, pod kierunkiem naszej prezydent dr Małgorzaty Karczmarzyk.

Była to świetna zabawa i zarazem – być może dla  wielu wychowanków – pierwszy kontakt ze sztuką. Gry w sztukę zostały stworzone w ramach projektu "Wielka sztuka dla małych dzieci", który Małgorzata realizuje już od kilku lat ze studentami  Uniwersytetu Gdańskiego, ale również Ateneum i Akademii Marynarki Wojennej.

Dzieci także przygotowały niespodziankę dla nas – Rotrianek: świąteczne życzenia  opakowane w niezwykłej formie – głowy Św. Mikołaja!

Ich treść poznamy podczas przedświątecznego spotkania klubowego. To z pewnością będą bardzo serdeczne życzenia.

 

 

2018-11-21 Wieczór kolacyjny SMAKI WŁOSKICH GÓR!!!

 

14wieczor.jpg

 

14wieczor.jpg

 

14wieczor.jpg

 

14wieczor.jpg

Preludium zimy we włoskich Alpach!

 

XIV włoski Wieczór Kolacyjny, którego gospodynią była, jak zawsze nasza nieoceniona Claudia Filippi – to swoiste preludium zimy. Zimy w górach, dokładniej – włoskich Alpach. Wielu Polaków tam właśnie spędza zimowe ferie… I bywalcom znane są zapewne typowe dla regionu Górnej Adygi – rozgrzewające cudownie potrawy, których trzy przykłady pod kierunkiem Claudii przygotował Szef Kuchni Hotelu Kuracyjnego w Orłowie.

 

Był więc pyszny rosół z knedelkami , przypominającymi nasze poczciwe pyzy,  były roladki z pstrąga z rukolą o niesamowitym smaku i deser – o strudel
z jabłkami. Jak zawsze od Claudii usłyszeliśmy mnóstwo ciekawych historii
o tradycjach nie tylko kulinarnych – tamtych stron, między innymi o silnych wpływach austriackich, włącznie z językiem niemieckim jako powszechnie tam używanym.

 

A niespodzianką artystyczną wieczoru był występ włoskiego pieśniarza bel canto, neapolitańczyka Marco Bocchino. Urzekł nas nie tylko swoim głosem ale również swoją wielką miłością do mamy! Podczas wieczoru zadzwonił do niej, do Neapolu, by wysłuchała jak syn śpiewa, a my jak ją po włosku pozdrawiamy! Zrobiło się bardzo serdecznie i rodzinnie.

 

Oczywiście, wieczór zorganizowałyśmy – jak zawsze – w celu zebrania funduszy na działalność statutową Klubu. Uzyskany dochód przeznaczyłyśmy  m.in. na przygotowanie mikołajkowych  prezentów dla dzieci ze świetlicy socjoterapeutycznej „Familia”.

 

 

2018-11-19  Nawiązanie współpracy z RC Bombaj

 

14wieczor.jpg

Wymiana kontaktów i rozpoczęcie współpracy międzynarodowej z klubem w Bombaju.

 

2018-11-14  Co to był za wieczór!

 

14wieczor.jpg

14wieczor.jpg

Nasza wspaniała koleżanka, Claudia, zaprosiła cały nasz klub do swojej kuchni, w której udzieliła nam lekcji włoskiego gotowania. Lekcji??? To był praktyczny warsztat robienia czterech, klasycznych włoskich potraw. Ale na początek – magiczna sól, która podnosi smak wszystkiego (oczywiście - poza słodyczami), dzięki aromatycznym ziołom i czosnkowi, posiekanym, zblendowanym i wymieszanym ręcznie! z solą, a następnie – zapakowana do szczelnych słoików. Proste, ale jakie pożyteczne!

Potem w czterech zespołach przygotowywałyśmy rybę  i kurczaka w ziołach, makaron – oczywiście al'dente, sos pomidorowy i sałatę z roszponki. Było gwarno, wesoło i pysznie. Bo, naturalnie – na koniec lekcji – wszystko zjadłyśmy, popijając włoskim winem! Magiczną sól zabrałyśmy do domów.

I obiecałyśmy sobie, a Claudia nam - że powtórzymy taki wieczór. Bardzo się do siebie zbliżyłyśmy. To była świetna inicjatywa naszej nowej prezydent Małgosi, no i oczywiście Claudii . 

 

 

2018-09-05 „Australia a Polska. Wspólna tożsamość, komunikacja, współpraca”

 

 

wysp3.jpgwysp3.jpg

 

wysp3.jpg

 

wysp3.jpg

 

wysp3.jpg

 

Ostatnio miałyśmy przyjemność gościć Marka Krawczyńskiego, który opowiadał nam  o Australii. Jego wykład pt. "Australia a Polska. Wspólna tożsamość, komunikacja, współpraca"  stał się inspiracją do wymiany poglądów i dyskusji. Liczymy na przyszłą współpracę i kolejne wizyty gości z innych klubów." 

 

Marek jako dziecko wyjechał w latach 50-tych XX w. do Australii. Został architektem, który m.in. był zaangażowany w przebudowę słynnej Opery w Sydney. Jego opowieść – o powstaniu tej architektonicznej ikony Australii i perypetiach związanych z jej początkową .... niefunkcjonalnością i zadziwiająco słabą akustyką – była niezwykle ciekawa. Marek, rozmiłowany w Australii, z pasją opowiedział o historii tego wyjątkowego kraju – kontynentu, o rodzeniu się australijskiej tożsamości i dumy, zbudowanej na ciężkiej pracy i imponujących dokonaniach, takich jak igrzyska olimpijskie w Melbourne w 1956 roku, wspomniana budowa opery w Sydney czy wielkiego, wiszącego  mostu w tym mieście.

 

Pasja, optymizm, poczucie humoru cechujące Marka, który nie jest przecież młodzikiem, bardzo nam się spodobały.

 

A następnego dnia zorganizowałyśmy Markowi zwiedzanie trójmiasta, zwłaszcza zaś Muzeum Emigracji w Gdyni. To było dla Marka wzruszające przeżycie, sam jest przecież reemigrantem. Marek przy tej okazji obejrzał przed gmachem Muzeum miniaturę m/s "Batorego",  którą m.in. nasz klub współfinansował.

 

 

2018-08-01 My - dzieciakom z Dworca Brześć

 

 

wysp3.jpg

 

wysp3.jpg

 

wysp3.jpg

 

wysp3.jpg

 

Wielokrotnie już przekonałyśmy się, jaką radość sprawia pomaganie i wspieranie wartościowych inicjatyw.

No i znów była okazja, byśmy podzieliły  się sercem. Dobry los wskazał nam znów ważny cel: pomoc w zorganizowaniu kilkudniowego pobytu w Gdyni i na Wybrzeżu grupki dzieci czeczeńskich i ich mam, koczujących na dworcu w Brześciu i  z ośrodka dla uchodźców. To takie mini -wakacje, czas zapomnienia o tym, w jak dramatycznym  położeniu są na co dzień.

 

Mają wspaniałą  przyjaciółkę, nauczycielkę, organizatorkę i orędowniczkę, walczącą jak lwica by Polska nie kojarzyła się im wyłącznie z  koczowiskiem na dworcu Brześć lub odizolowanym od świata zewnętrznego, zaszytym głęboko w lasach ośrodkiem dla uchodźców. To fantastyczna Marina Hulia "uzależniona od pomagania" - jak  sama twierdzi - pół Rosjanka, pół Białorusinka, od lat żyjąca w naszym kraju, świetnie mówiąca po polsku i doskonale znająca nasz kraj.  I bardzo, bardzo wielu ludzi też ją doskonale zna, bo zwraca się do nich, nie bacząc na trudności, po pomoc dla dzieciaków z dworca Brześć. 

 

No i nasz Klub Rotary Gdynia Orłowo także włączył się do tego łańcucha ludzi dobrej woli, skromną dotacją.

A okazją był  Festiwal Kultur Świata GLOBALTIKA w Gdynia, w dniach 24-29 lipca 2018. I tutaj się wszyscy poznaliśmy.

 

Przepiękne spotkanie odbyło się w  sobotę, 28 lipca br., w gorące, upalne południe. Dzieci i ich mamy urządzili piękny pokaz tańca czeczeńskiego, zaśpiewali czeczeński hymn i piosenki, a pani Marina opowiadała wzruszające historie. Na koniec zrobiliśmy sobie oczywiście  wspólne fotki. I kupiłyśmy niesamowitego zająca, uszytego przez jedną z mam czeczeńskich. To jej sposób na zarobek, pozwalający przeżyć na wynajęcie skromnego mieszkania w Brześciu, gdzie wraz gromadka dzieci czekają na status uchodźcy...

 

Zając nie będzie długo naszą klubową maskotką. Postanowiłyśmy wystawić go na aukcję, podczas jednej z najbliższych naszych klubowych imprez. I - okrągłą sumkę - miejmy nadzieję - prześlemy dzieciakom z dworca Brześć.

 

 

2018-07-04 Familia w Adventure Parku

 

 

 

wysp3.jpg

 

wysp3.jpg

 

Od kilku lat nasz klub stara się uatrakcyjnić dzieciństwo wychowanków świetlicy socjoterapeutycznej FAMILIA w Gdyni, o czym pisałyśmy w naszych relacjach.  Tym razem, z okazji właśnie rozpoczętych wakacji,  zaprosiłyśmy dzieciaki do parku przygody, czyli Adventure Parku, na dawnym torze motocrossowym w Kolibkach. Na szczęście pogoda dopisała świetnie! Pod podwójną opieką - wychowawczyń ze świetlicy i instruktorów Adventure Parku - dzieci spędziły 4 godziny  na zabawach terenowych. Przeżyciem dla większości było chodzenie po rozpiętych między drzewami linach, wymagające odwagi i zręczności, przełamania lęku przestrzeni. Po emocjach była przerwa na piknik, potem wędrówka po lesie i zabawy terenowe, wreszcie na koniec - ognisko i pieczenie kiełbasek.

Dzieciaki były trochę zmęczone (upał), ale bardzo zadowolone. My - szczęśliwe.

 

 

2018-06-28 Uroczystość przekazania służby na rok 2018/2019

 

 

wysp3.jpg

 

wysp3.jpg

 

wysp3.jpg


Jak każe piękna tradycja,  sumiennie kultywowana przez kluby rotariańskie, wraz z końcem czerwca odbyła się uroczystość PRZEKAZANIA SŁUŻBY następcom w pracy w ramach naszej międzynarodowej organizacji.

I tak, w czwartek 28 czerwca 2018 r. w restauracji Del Mar w Gdyni dotychczasowi prezydenci sześciu klubów Rotary w trójmieście  przekazali swoje insygnia prezydentom elektom.

Gośćmi honorowymi uroczystości byli: zastępca Gubernatora Dystryktu – Szymon Faliszewski oraz prezydent zaprzyjaźnionego Klubu Lions w Gdyni – Andrzej Galubiński.

Było uroczyście,  bardzo serdecznie i wzruszająco, a także pięknie. Akt przekazania służby poprzedził hymn Rotary. Dzięki  inwencji gospodarzy wieczoru z Klubu Rotary Gdynia, zwłaszcza zaś jego prezydenta  Grzegorza Morawskiego i prezydenta elekta Andrzeja Filipowicza oprawa artystyczna  wieczoru była na najwyższym poziomie: wystąpił świetny i urodziwy, smyczkowy zespół Golden Gate String Quarter oraz mistrz trąbki – Jacek Wicek.

 W naszym Klubie Rotary Gdynia Orłowo honory i obowiązki Prezydenta, po dwóch kadencjach przekazała Joanna Grajter – Błoniarczyk prezydent elekt Małgorzacie Karczmarzyk,  formalnie z dniem 1 lipca. Tego też dnia nastąpiła zmiana sekretarza Klubu – Ewa Kukawska zakończyła swoją służbę, a przejęła ją Agnieszka Paszkowska. Skarbnikiem Klubu pozostała Anna Drotlew. 

A w pozostałych klubach trójmiasta?

 

W obchodzącym w tym roku 25-lecie działalności RC Gdańsk Sopot Gdynia – Maciej Waniewski przekazał insygnia  prezydentowi elektowi Krzysztofowi Balcerzakowi. W RC Gdańsk Centrum prezydent Hasan Ciftici po raz kolejny będzie pełnić tę zaszczytną funkcję. Podobnie w  RC Sopot International Bendt Havenber. W  RC Sopot  prezydent Marzena Stogowska przekazała służbę  Dorocie Góra. W RC Gdynia prezydent Grzegorz Morawski przekazał insygnia i służbę Andrzejowi Filipowiczowi.

 

Podziękowania i gratulacje dla wszystkich!

 

 

Archiwum 2016/2017/2018  Archiwum 2015/2016      Archiwum 2014/2015

Archiwum 2013/2014           Archiwum 2012/2013      Archiwum 2010/2012